Jak pečovat o svůj vlastní notebook?

     

Tak jako každá věc na světě, tak i Váš milovaný herní notebook potřebuje nějakou tu péči a starost. Za to se Vám odvděčí správným fungováním a dlouhou životností. A to se vyplatí...

HERNÍ NOTEBOOKY disponují větším výkonem a VĚTŠÍ VÝKON = VĚTŠÍ TEPLO.  Je důležité, aby tohle teplo bylo, co nejrychleji a co nejlépe odváděno pryč. K tomu slouží otvory na zadní a spodní straně notebooku, které musí zůstat volné a ODCHODU TEPLÉHO VZDUCHU NESMÍ NIC BRÁNIT.

      

 

  

  

Píšeme to proto, že si hromada lidí s notebookem večer zaleze do pelíšku a pouští si filmy, brouzdá internetem a podobně. Je to moc fajn, až na to, že se notebook zaboří do peřin a ty jeho životně důležité otvory, které můžeme přirovnat k plicím, zůstanou ucpané.

Neznamená to, že se hned na druhý den notebook nezapne a umře kvůli jednomu večeru s páníčkem, ale na životnosti mu tím nepřidáte. Nadměrné tepelné namáhání většinou odnese grafický čip v místech, kde je připájen k základní desce a jeho výměna, nebo oprava tzv. Reballing není levnou záležitostí. Ve Vašem zájmu proto doporučujeme používat notebook výhradně na pevném podkladu (na stole) a v kombinaci s chladící podložkou. Herní notebook se Vám za to odmění dlouhou životností a bezproblémovým chodem.

Pro zdatnější z Vás - každý cca půl rok můžete odšroubovat opatrně spodní kryt a chlazení opatrně VYFOUKAT od prachu a nečistot. 

      

   

      

  

NIKDY (pokud to není nezbytně nutné) NEVYPÍNEJTE NOTEBOOK tzv. „natvrdo“ (zmáčknutím tlačítka na klávesnici). Dostává tím zabrat pevný disk a můžete tak přijít o své data. Navíc se vždy spustí automatická oprava, která může způsobit, že notebook do windowsu již nenajede.

NEMLAŤTE v zápalu hry DO KLÁVESNICE - za to, že se Vám nedaří ve hře přece notebook nemůže! Až vychladnete a zjistíte, že některé tlačítka nefungují, budete naštvaní hlavně na samy sebe.

         

     

S JÍDLEM NAD KLÁVESNICÍ Vám notebook taky nepoděkuje - drobky se odtud dostávají jen velmi těžko a nevypadá to moc vábně. O jakékoliv tekutině se ani nebavíme. PO POLITÍ KLÁVESNICE notebook ihned vypněte, odpojte od zdroje, pokud to zvládnete- odpojte baterii a už nezapínejte. Se štěstím Vám to v servisu dají dohromady.

POKUD BUDETE NOTEBOOK PŘENÁŠET - dbejte na to, aby jste klávesnici před zavřením víka přikryli nějakou látkou (někteří výrobci dodávají spolu s notebookem). Předejdete tomu, že se Vám tlačítka časem „obtisknou“ na displej.

CO SE TÝKÁ SOFTWARU - udržujte operační systém aktualizovaný. To samé se týká ovladačů všech komponent. Defragmentujte a optimalizujte jednou za čas své pevné disky. Mějte aktivní antivirový program a firewall. Zálohujte si svá data.

Z následujícího odkazu si můžete stáhnout povedenou aplikaci na automatické aktualizace ovladačů veškerého hardwaru:

ODKAZ: https://www.iobit.com/en/index.php?s

   

 

  

  

  

HARDWARE - JEN POKUD SI TROUFNETE! Jak jsme psali výše, ventilátory chlazení se časem zanáší prachem, podle toho, v jakém prostředí notebook provozujete. Každý půl  až jeden rok není od věci spodní kryt rozšroubovat a ventilátory opatrně zbavit prachu. Elektroniky uvnitř se moc nedotýkejte. Pokud chcete mít jistotu- odpojte konektor, který vede od baterie na základní desku. Další věc je teplovodivá pasta, která se nachází mezi CPU a GPU čipy a chladičem, chcete-li Thermal blokem. Podle toho, jak často hrajete a notebook tak pracuje ve vysokých teplotách, pasta vysychá a ztrácí svou funkčnost. V rozmezí 1 - 2 let od zakoupení notebooku DOPORUČUJEME provést výměnu, ať už v servisu,u nás, nebo vlastoručně. My v compraider.cz používáme produkty od spolehlivého výrobce Thermal Grizzly. 

      

 

   

  

TAKTOVÁNÍ CPU či GPU bychom taky NEDOPORUČOVALI. U některých procesorů se to přímo nabízí, ale z dlouhodobého hlediska se to nevyplatí.

To samé se týká TĚŽENÍ KRYPTOMĚNY, kdy jede notebook nonstop na maximální výkon. U vysoce výkonných herních notebooků jsou výrobci rádi, když to vůbec uchladí a teploty se i tak pohybují ve vyšších stupních, než u stolního hardwaru. Můžete si stáhnout různé aplikace, které monitorují teploty jednotlivých komponent a hlídat si tak svůj herní notebook, když z něho budete ždímat maximum.

Pokud by jste potřebovali s něčím poradit, neváhejte napsat na info@compraider.cz

   

  

Hodně štěstí...