Zasekaný notebook nebo PC sestava
Jak zrychlit notebook nebo herní PC?
Po nějakém delším užívání notebooku či stolního PC, se Vám může zdát, že už nejsou tak rychlí jako „zamlada“. Najíždění do Windows je zdlouhavé a když už se tam dostanete a kliknete na ikonu prohlížeče, aby jste mrkli, co je ve světě nového, čeká Vás stejné kolečko.
NA VINĚ JSOU DVĚ VĚCI, popřípadě kombinace jedné s druhou.
ŠKODLIVÝ SOFTWARE – ve zkratce jde o programy (spyware,adware,malware), které se díky internetu infiltrují do Vašeho počítače nebo notebooku. Každý má své určité specifikace a dělá různou „paseku“, ale výsledek bude podobný. Zpomalený, zasekaný a špatně fungující operační systém a Vaše nervy v kýblu. Ale to je pořád ta lepší stránka tohoto nebezpečí. V případě Vaší neopatrnosti a ledabylosti z toho může být krádež identity, citlivých dat, nebo třeba i vyluxované bankovní konto. A to už jsou trošku větší trable. OPATRNOST JE NA MÍSTĚ!
ZASTARALÝ HARDWARE – technologie a výpočetní technika jsou doslova každým dnem inovovány a výkonný herní notebook, který jste zakoupili před rokem, už dnes nemusí být až tak výkonný a podobně. Pokud chce být člověk rychlý, stíhat dnešním aplikacím a hrám, které jsou na hardwarové požadavky čím dál náročnější, musí zkrátka investovat. To je dnešní politika výrobců napříč všem odvětvím. Určitě nám dáte zapravdu.
PREVENCE
SOFTWARE – pojďme se podívat na pár zásad bezpečného brouzdání internetem a ve zkratce si řekněme, jakým věcem se vyvarovat, pokud chceme uchránit svá data před každodenní hrozbou.
⚫ NENAVŠTĚVUJTE podezřelé stránky a weby.
⚫ NEOTVÍREJTE neznámé EMAILY a označte je jako SPAM.
⚫ NEKLIKEJTE na podezřelé ODKAZY (DÁRKY, VÝHRY, POZVÁNKY).
⚫ NESDÍLEJTE svá osobní data, pokud to není nezbytně nutné.
OVĚŘUJTE: např. email, který Vám dorazí z nějaké státní instituce, banky, apod. NEMUSÍ být tím, za co se vydává.
Zktrolujte pečlivě hlavičku a adresu odesílatele, zda opravdu sedí s příslušným orgánem. Zadejte si informace do Googlu a porovnejte. Můžete na příslušný úřad ZAVOLAT a ZEPTAT se.
OCHRANA PŘED VIRY A HROZBAMI ve WINDOWS – je zpravidla nastavena jako aktivní a automaticky provádí aktualizace, stačí ji tedy NEVYPÍNAT.
FIREWALL – funguje na stejném principu jako Ochrana před viry a hrozbami. NEVYPÍNAT.
ANTIVIROVÝ PROGRAM – jste li normální uživatel, je zcela postačující automatická ochrana, kterou poskytuje každý operační systém od Windows v kombinaci s dodržováním zásad, které jsme si uvedli před chvílí. Placené antivirové programy jsou navíc neskutečně otravné. Pokud by jste rozhodli svou bezpečnost přeci jen posílit, zde jsou odkazy na podle nás nejlepší antivirové softwary dnešní doby (některé nabízí i free neplacenou verzi): AVIRA ESET NOD32 AVG
HARDWARE – Pokud je operační systém Windows nainstalován na klasickém plotnovém disku tzv. Hardisku (HDD), můžete počítat s tím, že rychlost načítání dat nebude nejvyšší a časem se bude jen zhoršovat. Poznáte to i podle zvuku, který notebook či PC při načítání dat vydává. Je to takové to typické „chroustání“ v horším případě pískání.
VYČIŠTĚNÍ DISKU: Systémový nástroj Windows, jenž Vám zobrazí seznam souborů, které zbytečně zabírají místo na disku a je možné je po schválení nechat vymazat. Jsou to různé data, pocházející z prohlížení internetu, soubory v koši apod.
DEFRAGMENTACE DISKU: Čas od času neuškodí spustit ve Windows taky Defragmentaci a optimalizaci jednotek (pokud není automatická), jenž slouží k přeskupení různých, dlouhodobě uložených souborů, které vznikly z uživatelské činnosti na PC či notebooku. U klasického pevného disku díky tomu dochází ke zpomalení počítače.
Obě aplikace stačí zadat do vyhledávače ve Windows.
NEVYPÍNEJTE pokud to není nezbytně nutné notebook či počítač takzvaně „natvrdo“. To znamená tlačítkem vypnout nad klávesnicí. Nesvědčí to pevnému disku a způsobuje to jeho poškození.
NEMLAŤTE do klávesnice a NEHÁZEJTE s notebookem – otřesy můžou přivodit rovněž poškození hardisku.
ŘEŠENÍ
SOFTWARE
I přes veškerou prevenci se nejspíše časem stráveným na notebooku uvnitř operačního systému něco „uhnízdí“ a v tomto případě DOPORUČUJEME PŘEINSTALOVAT WINDOWS. Návod jak to udělat, najdete v dalším článku. Doporučujeme provést čistou instalaci, s vymazáním všech dat. Ty si předem zálohujte na USB flash disk, pokud je to možné. Takzvané odvirování, které nabízí různé antivirové programy nejsou stoprocentní a nemusí Vás virů zbavit.
HARDWARE
Co se týče HARDWARU, zvážili bychom jako první možnost jeho UPGRADE. Pokud Váš operační systém neběží na SSD disku, ale na klasickém HDD, určitě bychom doporučili koupi SSD disku, pokud základní deska Vašeho notebooku či počítače tuhle možnost podporuje. Rychlost všech operací je poté několikanásobně svižnější. Navýšením operační paměti RAM taky nic nezkazíte a polepší si hlavně uživatelé, kteří pracují ve více aplikací najednou, streameři a nároční hráči. Pokud je Váš notebook již zastaralý, upgrade převyšuje cenu notebooku, nezbývá nic jiného, než investovat do nového.
Pokud by jste se rozhodli pro upgrade svého notebooku, herního pc, nebo grafiky navštivte naši nábídku zde: PC Art sestavy, herní notebooky, herní PC, grafické karty
S pozdravem compraider.cz