Jak si naistalovat na svůj notebook nebo PC operační systém Windows?

  

V případech, kdy zakoupený notebook má instalační soubory uložené na disku, stačí do vyhledávače napsat OBNOVIT POČÍTAČ DO TOVÁRNÍHO NASTAVENÍ a proceduru spustit. Všechny důležité soubory DOPORUČUJEME zálohovat někam na externí disk a provést ČISTOU INSTALACI s vymazáním všech dat, kdy se sice smažou i ty Vaše soubory, ale taky veškerý škodlivý software a malware, který se za dobu užívání notebooku na disky nashromáždily. Tomu se člověk zkrátka nevyhne.

    

  

      

V případě, že operační systém není součást disku a to zjistíte jednoduše během první operace, budete potřebovat následující pomůcky. USB FLASH DISK o kapacitě nejméně 8 GB a INSTALAČNÍ ISO soubor WINDOWS 10 nebo 11, které stáhnete na stránkách Microsoftu.

ODKAZ zde: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

       

  

POMOCÍ NÁSTROJE Media Creation Tool se vše udělá automaticky. Postupujte podle pokynů a obrázkového manuálu. Přípravu k instalaci máte hotovou.

NYNÍ K INSTALACI SAMOTNÉ  jsou dvě možnosti jak ji provést. Pro méně zdatné bude lepší spustit akci přímo ve Windows. Otevřete USB flash disk, na kterém se instalace vytvořila a spustíte SETUP.

Jsou ale případy, kdy je počítač nějakým způsobem „zasekaný“ a nenajede ani do Windows. Navíc tahle druhá možnost instalace je daleko rychlejší. Pojďme se na ni tedy podívat. V prvním kroku je nutné se dostat k NASTAVENÍ BOOTOVÁNÍ. Některé notebooky mají zrychlenou volbu (např. tlačítko F8,F12 apod.), ale jistým způsobem je najetí do BIOSU. To provedete mačkáním klávesových zkratek v závislosti na značku notebooku. Nejčastěji je to klávesa F2, může být F8,F10,F12, nebo DELETE.

         

   

  

KLÁVESU MAČKEJTE IHNED po zapnutí notebooku (myslíme ihned po zmáčknutí tlačítka zapnout).

Pokud jste se úspěšně dostali do BIOSU, hledejte kolonku BOOT SETTING nebo něco obdobného.

Zde je důležité aby jste na PRVNÍ MÍSTO dostali Váš USB FLASH DISK. Někdy se pořadím pohybuje tlačítky F5, F6. Poté nastavení uložte a BIOS zavřete. Nyní po zapnutí notebooku by se Vám měla spustit instalace Windows. Až se dostanete ke kolonce s disky, NAFORMÁTUJTE JE (vymažou se veškerá data) a označte disk, na kterém chcete operační systém mít (RYCHLEJŠÍ SSD DISK). Pokud nepůjde instalace po formátování spustit. Dejte odstranit disk a instalujte nyní.

Během pozdější fáze instalace NEMUSÍTE žádné KÓDY ZADÁVAT. Pokračujte s omezenou instalací, nepřipojujte se ani na internet (u Windows 11 už musíte). Není nutné vytvářet ani žádný Microsoft účet či heslo (u Windows 11 musíte). Pokračujte v klidu tlačítkem DALŠÍ. Windows se sám aktivuje po připojení k internetu (pokud byl notebook zakoupen s licencí). Pokud náhodou ne-napište nám na info@compraider.cz  a my Vám jej aktivujeme na dálku.

    

     

Nyní máte na počítači ČISTOU INSTALACI Windows 10 nebo 11. Bez ovladačů, bez programů apod. Pro správný chod notebooku nebo PC je důležité, aby byly ke všem komponentům NAINSTALOVÁNY OVLADAČE. Jsou různé způsoby, jak toho docílit:

      

⚫ Windows aktualizace

⚫ Uživatelské aplikace výrobců (Lenovo Vantage, MSI Dragon Center, My ASUS, apod.)

⚫ Stránky výrobce notebooku nebo herního PC

⚫ Stránky výrobce jednotlivých komponentů ( NVIDIA, AMD )

⚫ Software, který automaticky sám ovladač vyhledá, stáhne a nainstaluje.

      

  

My kvůli rychlosti v compraider.cz využíváme free verzi softwaru Driver Booster. ODKAZ: https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

       

         

Hodně štěstí, pevné nervy 👌